42. Grafik Tasarım Sergisi
Sergi Hakkında
Geçmiş Yıllar
Ödüller
Kategoriler
Katılımcılar
42. Grafik Tasarım Sergisi
Hakkında
GMK'nın 1981 'den bu yana düzenlediği Grafik Tasarım Sergisi'nin  42'incisinde afişten kitaba, hareketli görüntüden sosyal medya uygulamalarına 24 kategori yer alıyor. Her yıl grafik tasarımcıları onurlandıran, mesleğin genç isimleri için bir teşvik ve motivasyon kaynağı olan sergiye 542 tasarımla başvuru yapıldı. 9 Aralık 2022'de Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen ödül töreniyle 24 kategoride tasarım ödülü ve  6 özel ödül sahiplerini buldu. 

42. Grafik Tasarım Sergisi'nin ödüllü işler; Deniz Marlalı, Koray Doyran, Pemra Ataç, Salih Küçükağa, Hakkı Mısırlıoğlu ve Yiğit Karagözden oluşan GMK Ödülleri Seçici Kurulu, Aksel Ceylan, Murat Dorkip ve Gizem Kara'dan oluşan Öğrenci Projeleri Seçici Kurulu ile Alaa Alnuaimi, Burcu Dayanıklı ve Serhan Acar'dan oluşan Dijital Projeler Seçici Kurulu'nun 20-24 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleştirdiği jüri çalışması sonucunda belirlendi.

Kurukahveci Mehmet Efendi'nin ana sponsorluğunda düzenlenen 42. Grafik Tasarım Sergisi'nin görsel kimlik tasarımını, geçtiğimiz yılki sergide Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü'nü kazanan Seda Yüksel tarafından gerçekleştirildi.

Sergi kapsamında GMK Ödüllerinin yanı sıra Bikem Özsunay Vakfı Yılın Öğrenci Projesi Ödülü, Emin Barın Logotayp Ödülü, İhap Hulusi Afiş Ödülü, Sait Maden Tipografi Ödülü, TÜYAP Kitap Kapağı Ödülü ve Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü ilgili kurum ve kuruluşların uzun yıllardır süregelen katkılarıyla verilmeye devam ediyor.
42. Grafik Tasarım Sergisi
Sponsorları
Ana Sponsor
Bold Sponsor
Sponsor
Kağıt Sponsoru
GMK Dostları
Basın Sponsorları
42. Grafik Tasarım Sergisi
Jürisi
GMK Ödülleri Seçici Kurulu
Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı - 2023
Reklamcılık kariyerine 2016 yılında Ogilvy İstanbul Reklam Ajansı’nda başladı. Daha sonra Alafortanfoni, Tribal Worldwide İstanbul ve Rafineri reklam ajanslarında İş Bankası, Yapı Kredi, Eczacıbaşı, IKSV, THY, L’Oreal, Audi gibi yerli ve global markalara hizmet verdi. 2018 yılında Cannes Young Lions’da film kategorisinde birincilik kazanarak Cannes’da Türkiye’yi temsil etme fırsatı yakaladı. 2020 yılında 4129Grey’de Sr. Art Director olarak göreve başladı. Kariyeri boyunca birçok yerli ve yabancı yarışmada ödül alan projelerde çalışma fırsatı oldu.


Ödül Hakkında

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından 1988 yılından beri verilen bu ödül, seçici kurulun oylamaları sonucu profesyonel kategoride birbirinden farklı işlerle en çok ödülü alan, 30 yaşını aşmamış tasarımcıya veriliyor.